Aby rajčata vydatně plodila: Tipy a triky pro bohatou úrodu
Výběr správné odrůdy
Základem bohaté úrody rajčat je výběr té správné odrůdy. Ne všechny odrůdy jsou si rovny a některé se pro pěstování v našich podmínkách hodí lépe než jiné. Při výběru odrůdy zvažte délku vegetačního období ve vaší oblasti. Pokud je kratší, vsaďte na rané odrůdy, které stihnou dozrát i v chladnějších podmínkách. Naopak, pokud máte dlouhé a teplé léto, můžete experimentovat s pozdějšími odrůdami, které se často pyšní většími a chutnějšími plody. Důležitým faktorem je také odolnost vůči chorobám. Rajčata jsou náchylná k plísni bramborové a dalším chorobám, proto je vhodné vybírat odrůdy, které jsou vůči nim odolnější. Tím minimalizujete riziko ztráty úrody a nebudete muset používat tolik chemických postřiků. Nebojte se experimentovat a vyzkoušet různé odrůdy, abyste zjistili, které se vám nejvíce osvědčí.
Slunné stanoviště
Rajčata milují slunce a teplo. Pro bohatou úrodu je nezbytné jim dopřát alespoň 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Ideálně 8 a více. Čím více slunce, tím sladší a chutnější plody budou. Na slunném stanovišti rajčata lépe prospívají, jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům a produkují více květů, a tím pádem i plodů. Pokud nemáte k dispozici záhon zalitý sluncem po celý den, zvolte alespoň stanoviště orientované na jih či západ. Vyhněte se stinným místům pod stromy, kde budou rajčata strádat a plodit jen minimálně. Dostatek slunce je klíčový pro fotosyntézu, proces, při kterém rostliny přeměňují světelnou energii na cukry, které jim slouží jako potrava. Více slunce znamená více energie pro růst a tvorbu plodů.
Kvalitní substrát a hnojení
Rajčata, to je vášeň nejednoho zahrádkáře. Aby ale vaše úsilí neskončilo jen u zelených keříků, potřebují rajčata tu správnou výživu. Základem je kvalitní substrát, bohatý na živiny. Sáhněte po speciálních směsích určených přímo pro rajčata a papriky, které obsahují optimální poměr živin. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení. Během vegetace dopřejte svým rajčatům dávku hnojiva alespoň jednou za 14 dní. Vybírat můžete z tekutých hnojiv, granulovaných hnojiv nebo z přírodních alternativ, jako je kopřivový jícha nebo zkvašený slepičí trus. Pro bohatou úrodu a šťavnaté plody je důležité dodat rostlinám dostatek draslíku. Ten podpoří kvetení a tvorbu plodů. Draslík můžete dodat formou speciálního hnojiva s vyšším obsahem draslíku nebo přidáním dřevěného popela ke kořenům rostlin.
Aby rajčata vydatně plodila, dopřejte jim slunné stanoviště, kytrou půdu a pravidelnou zálivku. Nezapomínejte ani na vyvazování k opoře a odstraňování bočních výhonků, tzv. zálistků.
Zdeněk Zahradník
Pravidelná zálivka
Rajčata sice snesou i krátkodobé sucho, ale pro bohatou úrodu a šťavnaté plody je pravidelná zálivka naprosto zásadní. Kolísání vlhkosti totiž vede k praskání plodů a zvyšuje riziko vzniku chorob, jako je například plíseň bramborová. Voda by se měla dostat ke kořenům, proto je ideální zalévat ráno nebo večer ke kořenům rostliny. Frekvence zálivky se liší podle počasí a typu půdy, obecně platí, že rajčata zaléváme tehdy, když je vrchní vrstva půdy suchá. Důležité je také nenechávat rostliny stát ve vodě, přemokření jim škodí stejně jako sucho. Pro udržení vlhkosti a potlačení růstu plevele je vhodné použít mulčování, například slámou nebo posekanou trávou. Správná zálivka je klíčem k bohaté úrodě rajčat, proto jí věnujte dostatečnou pozornost.
Správné pěstování
Základem pro bohatou úrodu rajčat je správné pěstování. Důležitá je výsadba do kvalitní, výživné půdy s dostatkem kompostu a s neutrálním pH. Rajčata potřebují pro svůj růst a tvorbu plodů dostatek slunce, proto je ideální umístění na slunném stanovišti chráněném před větrem. Pravidelná zálivka je nezbytná, ale pozor na přemokření, které rajčatům škodí. Pro bohatší úrodu je vhodné rostliny pravidelně přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které podporují kvetení a tvorbu plodů.
Podpora rostlin
Rajčata potřebují pro svůj růst a bohatou úrodu pevnou oporu. Bez ní se jejich stonky ohýbají k zemi, plody se špiní a hnijí a rostliny jsou náchylnější k chorobám. Existuje několik způsobů, jak rajčata podepřít. Mezi nejoblíbenější patří dřevěné kůly, kovové spirály nebo plastové opory. Důležité je vybrat dostatečně pevnou oporu, která udrží váhu plodů. Rajčata se k opoře přivazují provázkem nebo speciálními klipsy. Pravidelně kontrolujte, zda opora pevně drží a zda se do ní rostlina nezařezává. Správná opora zajistí, že vaše rajčata budou mít dostatek prostoru pro růst, plody budou zdravé a čisté a vy se budete moci těšit z bohaté úrody.
Ochrana před škůdci
Pěstování rajčat s bohatou úrodou vyžaduje nejen dostatek slunce a vláhy, ale i důslednou ochranu před škůdci. Ti dokáží úrodu zdecimovat a zhatit veškerou snahu. Mezi nejčastější nezvané hosty patří molice, mšice a svilušky. Pravidelná kontrola rostlin je proto zásadní – škůdce včas odhalíte a zabráníte jejich přemnožení. V boji s nimi vám pomohou jak přírodní, tak chemické prostředky. Z domácích receptů se osvědčil postřik z česneku nebo kopřivového výluhu. V obchodech pak najdete širokou škálu insekticidů. Důležité je vybrat přípravek určený přímo na daného škůdce a dodržovat návod k použití. Prevence je ale vždy snazší než léčba. Rajčata proto sázejte s dostatečnými rozestupy, abyste zajistili proudění vzduchu. Dbejte i na zálivku – přemokřená půda láká slimáky a hniloby. S trochou péče a pozornosti si tak na vlastních rajčatech pochutnáte až do podzimu.

Ochrana před chorobami
Pěstování rajčat není žádná věda, ale i tak je potřeba dodržovat pár základních pravidel, abychom se dočkali bohaté úrody. Jedním z nejdůležitějších faktorů je bezesporu ochrana před chorobami. Rajčata jsou náchylná k plísním a houbovým chorobám, které dokáží úrodu velmi rychle zdecimovat. Prevence je v tomto případě klíčová. Důležitá je správná cirkulace vzduchu, proto rajčata nikdy nevysazujeme příliš nahusto. Pravidelně odstraňujeme spodní listy, které se dotýkají země a zadržují vlhkost. Zálivku směřujeme ke kořenům a listy se snažíme udržovat suché. Pokud se i přes preventivní opatření choroby objeví, je nutné zasáhnout včas. Na trhu je dostupná široká škála postřiků a přípravků, které pomohou choroby zlikvidovat a ochránit tak naši úrodu. Nezapomínejme ale na to, že prevence je vždy lepší než léčba.
Sklizeň včas
Včasná sklizeň je klíčová pro bohatou úrodu rajčat. Pravidelné sbírání zralých plodů stimuluje rostlinu k tvorbě nových květů a následně i plodů. Nenechávejte proto zralá rajčata dlouho na rostlině, i když vypadají lákavě. Přezrálá rajčata ztrácejí na chuti a navíc brání rostlině v další produkci. Ideální je sklízet rajčata ráno, kdy jsou plná chuti a pevná. Pokud máte na rostlině i zelená rajčata, ale blíží se mrazíky, skliďte je i nezralá. Dozrají vám doma a vy si tak prodloužíte rajčatovou sezónu. Pravidelná sklizeň je jedním z nejjednodušších, ale zároveň nejúčinnějších způsobů, jak zvýšit úrodu rajčat.
Metoda | Průměrný nárůst úrody | Náročnost | Cena |
---|---|---|---|
Kvalitní substrát | Až 20% | Nízká | Nízká |
Pravidelné hnojení | Až 30% | Střední | Střední |
Pěstování ve skleníku | Až 50% | Vysoká | Vysoká |
Uchování rajčat
Sklizeň vlastních, šťavnatých rajčat je radost, ale co s nimi, když úroda předčí očekávání? Správné uchování rajčat zajistí, že si na jejich chuti pochutnáte i mimo sezónu. Zralé plody skladujte v chladu a temnu, ideálně při teplotě okolo 10 °C. Rajčata nikdy nedávejte do lednice, ztrácejí tam chuť i aroma. Pro delší trvanlivost zvolte zavařování, sušení nebo mražení. Zavařená rajčata v podobě protlaků, omáček nebo polévek vám usnadní vaření po celý rok. Sušená rajčata v olivovém oleji jsou skvělou pochoutkou a mražená rajčata se zase hodí do omáček a polévek. Pamatujte, že čím kvalitnější a zdravější rajčata sklízíte, tím lépe se vám budou uchovávat. Dodržujte proto zásady správného pěstování, dopřejte jim dostatek slunce, zálivky a živin. Jen tak dosáhnete bohaté a chutné úrody, ze které se budete moci těšit po dlouhou dobu.

Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: domov