Manželská smlouva: Kdy se vyplatí a co by měla obsahovat?

Manželská Smlouva

Co je manželská smlouva?

Jedná se o specifický typ smlouvy upravený v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Manželská smlouva upravuje majetkové vztahy mezi manželi, a to jak pro dobu trvání manželství, tak i pro případ jeho zániku. Může upravovat i vypořádání společného jmění manželů pro případ zániku manželství. Uzavírá se formou notářského zápisu a nabývá platnosti a účinnosti dnem jejího uzavření. Smlouvou o úpravě majetkových vztahů mezi manželi si mohou manželé upravit vzájemné majetkové vztahy odlišně od zákonné úpravy. Mohou si například zvolit režim oddělených jmění, upravit rozsah společného jmění, nebo určit, jak se jejich majetek vypořádá v případě rozvodu.

Výhody manželské smlouvy

Manželská smlouva, neboli přesněji smlouva mezi manželi o majetkových vztazích, s sebou přináší řadu výhod. V první řadě umožňuje manželům individuálně si upravit vzájemné majetkové vztahy odlišně od zákonem stanoveného režimu společného jmění manželů. To ocení zejména páry, kde jeden z partnerů vstupuje do manželství s podnikáním, drahou nemovitostí nebo dluhy. Smlouvou lze jasně vymezit, co do výlučného vlastnictví koho patří, a předejít tak případným sporům v budoucnu. Manželská smlouva tak přispívá k větší transparentnosti a důvěře mezi partnery. Neméně důležitá je i ochrana věřitelů. Pokud má jeden z manželů dluhy, věřitel se nemůže domáhat uspokojení z majetku, který je ve výlučném vlastnictví druhého z manželů. Manželská smlouva tak poskytuje nejen ochranu majetku, ale i klid a jistotu pro oba partnery.

Nevýhody manželské smlouvy

Ačkoliv manželská smlouva, neboli smlouva o úpravě majetkových vztahů mezi manželi, nabízí nesporné výhody, je důležité zvážit i její potenciální nevýhody. Uzavření smlouvy může být vnímáno jako projev nedůvěry mezi partnery, a to i přesto, že ve skutečnosti jde o projev zodpovědnosti a snahy předejít případným sporům v budoucnu. Proces sepsání smlouvy s sebou nese také určité finanční náklady, neboť je zpravidla nutné obrátit se na notáře. Další nevýhodou může být administrativní náročnost spojená s případnými změnami smlouvy v průběhu manželství, například při narození dítěte nebo změně finanční situace jednoho z partnerů. Je proto důležité zvážit všechna pro a proti a o uzavření manželské smlouvy se rozhodnout až po důkladném zvážení všech aspektů.

Kdy uzavřít manželskou smlouvu?

Uvažujete o uzavření manželské smlouvy, ale nejste si jistí, kdy je ten správný čas? Obecně platí, že čím dříve, tím lépe. Ideálně ještě před svatbou, abyste se vyhnuli případným sporům v budoucnu. Manželskou smlouvou si totiž můžete upravit majetkové vztahy jinak, než jak stanoví zákon. Můžete si například určit, že majetek nabytý během manželství bude patřit pouze jednomu z vás, nebo si rozdělit majetek nabytý dědictvím či darem. Uzavření manželské smlouvy je vhodné zvážit i v případě, že jeden z partnerů vstupuje do manželství s dluhy, nebo pokud jeden z partnerů podniká. Smlouvou mezi manželi o majetkových vztazích pak můžete upravit své majetkové poměry i během manželství, například po narození dítěte nebo po změně zaměstnání.

Srovnání manželské smlouvy a zákonného režimu
Vlastnictví Manželská smlouva Zákonný režim (bez smlouvy)
Movitý majetek nabytý před svatbou Záleží na ujednání v smlouvě, může být oddělený Spoluvlastnictví manželů
Nemovitost nabytá během manželství Záleží na ujednání v smlouvě, může být ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů Spoluvlastnictví manželů
Dluhy z podnikání jednoho z manželů Lze omezit ručení za dluhy druhého z manželů Za běžné dluhy ručí oba manželé společně a nerozdílně

Co musí obsahovat?

Manželská smlouva a smlouva mezi manželi o majetkových vztazích upravují majetkové poměry manželů. Co ale musí taková smlouva obsahovat, aby byla platná a závazná? Především musí být uzavřena písemně a podepsána oběma manželi. Ústní domluva nestačí. Smlouva musí jasně a srozumitelně vymezit, které majetkové hodnoty patří do společného jmění manželů a které naopak náleží výhradně jednomu z nich. Můžete si například určit, že byt, který jste zdědili před svatbou, bude vaším výlučným vlastnictvím, i když ho budete společně s manželem/manželkou užívat. Dále je možné ve smlouvě upravit i vyživovací povinnost v případě rozvodu. Pamatujte, že manželská smlouva je právní dokument, a proto je vhodné se před jejím sepsáním poradit s odborníkem, například s advokátem.

Jak sepsat manželskou smlouvu?

Sestavení manželské smlouvy není nic složitého, ale vyžaduje to dodržení určitých pravidel. Manželská smlouva musí být sepsána písemně a musí být úředně ověřena. Bez těchto náležitostí by byla smlouva neplatná. V manželské smlouvě si můžete upravit majetkové vztahy podle svých představ. Můžete si například určit, že majetek, který jste nabyli před svatbou, zůstane v případě rozvodu váš, nebo že majetek, který nadále budete nabývat, bude patřit do společného jmění manželů. Manželská smlouva je důležitý dokument, který by si měli snoubenci důkladně promyslet. Doporučuje se konzultace s odborníkem, například s advokátem, který vám poradí s konkrétní formulací smluvních ujednání.

manželská smlouva

Náklady na sepsání smlouvy

Náklady na sepsání manželské smlouvy nebo smlouvy o úpravě majetkových vztahů mezi manželi se liší v závislosti na složitosti případu a zvoleném způsobu. Obecně lze počítat s náklady ve výši několika tisíc korun.

Pokud se rozhodnete pro sepsání smlouvy u notáře, jeho odměna se řídí notářským tarifem a odvíjí se od hodnoty majetku, kterého se smlouva týká. V případě jednoduché smlouvy se může pohybovat okolo 5 000 Kč, u složitějších případů s vysokou hodnotou majetku se může vyšplhat i na desítky tisíc korun.

Sepsání smlouvy advokátem bývá zpravidla o něco dražší, advokátní tarif umožňuje účtovat hodinovou sazbu za konzultace a přípravu dokumentů. Výhodou advokáta je individuální přístup a možnost prodiskutovat specifické potřeby a požadavky. Kromě ceny je důležité zvážit i zkušenosti a reference vybraného odborníka.

Změna a zrušení smlouvy

Manželskou smlouvu, stejně jako smlouvu o úpravě majetkových vztahů, je možné po uzavření měnit nebo i zcela zrušit. Změna smlouvy vyžaduje shodu obou manželů a musí být provedena písemně s úředně ověřenými podpisy. Manželé se tak mohou dohodnout například na změně rozsahu společného jmění, na způsobu vypořádání majetku v případě rozvodu, nebo na jiných aspektech svých majetkových vztahů. Zrušení smlouvy je pak možné buď na základě dohody obou manželů, nebo rozhodnutím soudu. Soud může smlouvu zrušit na návrh jednoho z manželů, a to z důvodů hodných zvláštního zřetele. Typicky se jedná o situace, kdy se od uzavření smlouvy okolnosti natolik změnily, že by trvání smlouvy bylo pro jednoho z manželů nespravedlivé. Je důležité si uvědomit, že změna nebo zrušení smlouvy se nedotýká majetkových práv třetích osob, které vznikly v době platnosti původní smlouvy.

Manželská smlouva a dědictví

Manželská smlouva a smlouva o majetkových vztazích mezi manželi jsou dva důležité právní instituty, které slouží k úpravě majetkových poměrů manželů. Manželská smlouva upravuje budoucí majetkové poměry snoubenců pro případ uzavření manželství. Smlouva o majetkových vztazích mezi manželi naopak upravuje majetkové poměry již sezdaných manželů.

Obě smlouvy musí být uzavřeny ve formě notářského zápisu a zapsány do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. V opačném případě jsou neplatné. Manželská smlouva ani smlouva o majetkových vztazích mezi manželi nemají přímý vliv na dědické nároky pozůstalého manžela. Dědické nároky se řídí zákonem nebo závětí zůstavitele.

Nicméně úprava majetkových poměrů v těchto smlouvách může nepřímo ovlivnit rozsah dědictví, které pozůstalý manžel zdědí. Například pokud si manželé v manželské smlouvě sjednají režim oddělených jmění, bude mít pozůstalý manžel nárok pouze na dědictví z majetku zůstavitele, nikoliv z majetku, který patřil do výlučného vlastnictví zemřelého manžela.

Manželská smlouva je jako záchranný člun na lodi lásky - doufáte, že ho nikdy nebudete potřebovat, ale je dobré ho mít pro případ bouře.

Zdeněk Dvořák

Nejčastější otázky a odpovědi

Kdy je nejvhodnější uzavřít manželskou smlouvu? Ideálně ještě před svatbou. Uzavřít ji ale můžete i během manželství.

Jaký je rozdíl mezi manželskou smlouvou a smlouvou o úpravě majetkových vztahů? Manželská smlouva upravuje majetek nabytý po svatbě. Smlouva o úpravě majetkových vztahů může upravovat i majetek nabytý před svatbou.

Co se stane, když žádnou smlouvu neuzavřeme? Bude se na vás vztahovat zákonný režim, tedy společné jmění manželů.

Můžeme si v manželské smlouvě upravit i péči o děti? Ne, to manželská smlouva neumožňuje.

Kolik nás bude uzavření smlouvy stát? Cena se liší podle složitosti a také ceny notáře. V průměru počítejte s cenou od 5 000 Kč výše.

Je možné manželskou smlouvu později změnit? Ano, smlouvu můžete kdykoli změnit nebo zrušit, a to opět u notáře.

Co když se s partnerem nedokážeme dohodnout na obsahu smlouvy? V takovém případě vám může pomoci mediátor.

Je nutné, abychom měli každý svého právníka? Není to nutné, ale doporučuje se to. Právník vám pomůže s formulací smlouvy tak, aby byla platná a chránila vaše zájmy.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: právo